Zimske pnevmatike niso več obvezne, a če jih mislite menjati, pozor!

Close-up of a car wheel with mud on the road. A studded winter tyre.
Foto: Natalia Rusanova iz iStock

Skladno z zakonom o varnosti cestnega prometa od danes zimska oprema na motornih vozilih ni več obvezna, a oprema mora biti še naprej prilagojena vremenskim razmeram. Kot opozarjajo na agenciji za varnost prometa, z menjavo ne gre hiteti, saj je vreme v tem obdobju še precej nestanovitno, zimske pnevmatike pa se v teh razmerah bolje obnesejo.

Na agenciji tako voznike opozarjajo, da zimske pnevmatike bolje prenašajo nekoliko višje temperature kot nekoč, pri tem pa ne povzročajo bistveno višje obrabe ali povečane porabe goriva. »Počakajte, da se vreme stabilizira, temperature trajno dvignejo in tveganje za zimske razmere popolnoma izgine. Tako se boste izognili neprijetnim presenečenjem in ohranili višjo stopnjo varnosti na cesti,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Kljub omenjenemu zakonu pa ima zadnjo besedo še vedno vreme, ki lahko v tem obdobju postreže z nenadnimi ohladitvami, močnimi nalivi in celo snežnimi plohami, kar hitro poslabša vozne razmere. Zakonodaja jasno določa, da morajo biti vozila v primeru zimskih razmer tudi po 15. marcu opremljena z zimskimi pnevmatikami. Kot še dodajajo na agenciji, so v tem obdobju na senčnih predelih cest, na nadvozih in mostovih vozišča pogosto poledenela, letne pnevmatike pa pri tem pojavu ne zagotavljajo optimalnega oprijema, saj so prilagojene višjim temperaturam.

Sodobne zimske pnevmatike imajo tudi na suhi podlagi boljši oprijem pri nizkih temperaturah, učinkovitejše odvajajo vodo, kar zmanjša nevarnost akvaplaninga, hitreje pa dosegajo tudi optimalne delovne temperature, kar je pomembno za zavorno pot in stabilnost, so še pojasnili.

Simon Uršič

Urednik portala MojPrihranek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.